Несъмнено един от елементите необходими за доброто и правилно развитие на стайни растения,декоративни екзотични видове или съвсем обикновени(които много често носят повече радост) представители са добре подбраните,миксирани почвени субстрати.
Листовка-получава се от преработка и разлагане на листа от широколистни дървета и храстовидни видове.Избягват се листа от дъб и върба защото съдържат танин или танинови вещества.През есента опадалите листа се събират и натрупват на куб.За подобряване на аерацията(въздухопропоскливотта) и да се осигури разлагането може да се добави оборски тор.Прибавя се и 0.5кg на кубичен метър вар за подобряване на реакцията(без нея почвата остава с кисела реакция).Угаря за година и половина,като характеристики е бедна на хранителни вещества добавя се основно за подобряване на структурата на почвената смеска(водо-,въздухопропускливост),когато изсъхне-трудно поема вода.Използва се за засяване на семена като се смеси с компост и пасък.За отглеждане на разсад с нежна коренова система и за млади растения чиито корени не се развиват бързо.
Парникова почва-съставена от полу угорял оборски тор и почвата над него,в която са се отглеждали растенията.Тази смес престоява и се обработва в продължение на година.Тежка по механичен състав,богата на хранителни вещества.
Прегорял оборски тор/тор от червен калифорнийски червей-получава се при цялостното разлагане на екскреметите на домашни животни.Богат е на хранителни вещества(N,P,K)в лесно усвоима форма.Подобрява почвената структура,водните и въздушните и свойства.Червейевият тор напълно може да замести оборския дори е по-добър от него.
Торф-получава се от разлагане на мъх в тресавища,но винаги в присъствие на въздух.Той има голяма водопоглъщателна способност,но при изсъхване трудно оема вода.Не съдържа хранителни вещества,добавя се за подобряване структурата на почвата.
Компост-получава се от различни растителни отпадъци(слама,битови отпадъци).Отпадъците се наситняват правят се накуп.Нареждат се на пластове.Между тях се слагат минерални торове.Когато купът достигне 2 метра той се залива с вода или торова течност.Оставя се да обгори за няколко месеца.
Градинска почва-почви наторявани в продължение на няколко години с оборски тор.Има много добра структура.Богати са на хранителни вещества,но най-често е тежка почва и се нуждае от прибавяне на подобрители.
Глина-богата на хранителни вещества,но тежка по механичен Състав.Прибавя се в малки количества в някои смеси,притежава голяма водозадържимост.
Кокосови влакна-много лек субстрат с голяма водопроницателна способност.Използва се за отглеждане на орхидеи-нямащи нужда от кореново поемане на хранителни вещества.
Мъх-използва се в свежо и изсушено състояние.Свежия мъх поема много вода и може да поддържа равномерна влажност на въздуха,като влажна среда за транспортиране на растителни материали.Изсушения мъх има много голяма водопоглъщателна способност,използва се за засяване на семена от някои тропични растения които никнат бавно.
Пясък-липсват хранителни вещества в него,но за сметка на това е с много добра водо- и въздухопропускливост.Винаги трябва да е речен пясъка-липсва сол при него!!Има много малка водозадържаща способност.Едрината на частиците е от 0,25 до 2мм.Използва се като среда за вкореняване на различни видове резници,за засяване на трудно или бавно поникващи семена.
Ерикова почва-това е повърхностния слой от растителни отпадъци и песъчлива почва събрани от поречието на река Ерика.Често растителните остатъци са примесени с треви,мъхове и лишеи.В зависимост от местонахождението си тя съдържа от 5 до 60 процента едър пясък,3 до 50чроцента фин пясък и хумус.След събиране тя трябва да престои за да се доразложат органичните вещества.Общо тя е пропусклива,лесно се затопля,трудно се навлажнява с алкална реакция.
Горска почва-това е горската постеля съставена от листа,клони и други растителни остатъци размесени с почвения слой.Най-добре да се събира на два слоя-горен и долен.Долния слой се състои от вече разложени растителни остатъци и има тъмен цвят,рохкава структура и може да се използва веднага.Горската почва е лека по механичен състав с кисела реакция и не задържа вода.
Чимовка-получава се от чима на ливадите,в които преобладават житни и бобови треви.Чрез разрязване се нарязват чимове с размери 20-25см и дебелина10-15см.На мястото на преработка чимовете се нареждат като се обръщат на една и съща страна т.е. корени с корени,трева с трева наредени на редове един върху друг.Прехвърля се 2-3 пъти в годината като същевремено се нарязва и заюива с вода или течен оборски тор.Използва се за саксиини цветя и расзади,има граховидна структура.
Изкуствени съставки
Перлит-разновидност на вулканичното стъкло,но е продукт на промишлено производство.Перлитът е много лек и водо- и въздухопропусклив,има бял цвят и не съдържа хранителни вещества.Използва се за вкореняване на резници или в смес с пясък или торф.
Вермикулит-хидрослюда,продукт на промишлено производство,бледожълт е и не съдъжа хранителни вещества.По-малко популярен от перлита.
Кора от иглолистни дървета-богата на хранителни вещества,водопропусклива.Взима се кора от бор или смърч.По-малко се използа заради съдържанието на смоли подтискащи развитието.
Синтетични почвоподобрители-на полимерна основа. Дрениращи или уплътняващи в зависимост от вида почва(тежка,лека), не съдържат хранителни вещества-подобряват структурата.
Торо-почвени смески
тежка3:1:1
тежка чимова,парникова/листовка,пясък(речен)
средна 2:2:2:1
тежка чимовка,листовка/торф/ерикова,парникова,пясък(речен)
лека 1:3:1
т.чимовка,листовка,пясък(речен)
За Passiflora caerulea използвам три части горска(с кисела реакция е предпочитана от пасифлората),една част градинска,една част компост/оборски тор,1/3 част пясък и обезателно не варовита вода-алкализира субстрата.
Цвета Денева-специални благодарности